Panele podłogowe – zobacz, co musisz wiedzieć!

Współczesny design stawia na naturalność negując kopie oraz imitacje. Powracamy do początków i podstawowych półproduktów – między innymi do drzewa. Drewno we mieszkaniu to nie jedynie modny design, stąd tak ochoczo wybieramy drewniane podłogi, jakie są najlepszym fundamentem starannie urządzonego mieszkania.
Drewniana posadzka może mieć wiele odsłon, zaś każdy dostrzega inne wartości. Przed rozpoczęciem prac, należy zweryfikować, czy posadzka jest prosta. Jeżeli nie, należy wziąć szpachlowej masy wyrównującej tak, by powierzchnia była nienaganna. Wierzchnia część paneli może być pokryta laminatem połyskliwym, matowym bądź półmatowym. Im znaczniej lśniąca powierzchnia, tym mocniejsze odbicie oświetlenia i tym mocniejszy kolor. Posadzki z połyskiem lepiej położyć w wnętrzach, które nie są szczególnie intensywnie nasłonecznione. Podłogi matowe wyglądają znacznie bardziej naturalnie a także są przeznaczone do pomieszczeń bogatych w naturalne światło. W kuchennych wnętrzach panele zapewniają klimatyczny wygląd. Jednak decydując się na panele należy wybierać te o odpowiednich właściwościach oraz parametrach. Wprawdzie panele dosyć mocno pociągają pył oraz kurz, to nie sprawiają większych kłopotów przy sprzątaniu. Panele należy myć tylko wilgotną szmatą, która nie pozostawia dużej ilości wody. Producenci sprawnie zdobywają coraz to ciekawsze efekty tworząc chociażby panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Reguła jest niesamowicie prosta – im wyższa klasa, tym lepszy artykuł. Tymczasem właściwy dobór względem klasy używalności może przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, że panele podłogowe dzielą się na dwie fundamentalne klasy – do użytku prywatnego oraz do użytku publicznego, a łącznie mają aż 6 grup używalności. Istotna jest również grubość panela. Im jest grubszy, tym korzystniejszy, bardziej odporny na pęknięcia i zniekształcenia. Solidne gatunkowo panele zaczynają się od 8 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się tylko ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (dostosowane są do łączenia na klej) a także panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele mają mocne zamki, które zapewniają trwałość połączeń w czasie korzystania. Nie warto nabywać cieńszych niż 7 mm, bowiem przeważnie jakość takich paneli pozostawia wiele do życzenia. Natomiast o wytrzymałość na uderzenia informuje należyte oznaczenie.

Na podstawie planu paneli według klasy użyteczności, bezpośrednio związanym z natężeniem ruchu, najlepiej jest dobrać takie o identyfikatorze 23, przeznaczone do salonu, przedpokoju i oczywiście kuchni – takie panele dadzą nam gwarancje solidności przez lata.
Aby poddasze mogło zostać oddane do aranżacji na poddasze funkcjonalne trzeba przeprowadzić zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem dostępnych punktów budowy dachu, jako motywu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w bezprzewodowe sterowanie oknem i urządzeniami za pomocą pilota albo przycisku naściennego. Wyposażając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie mebli. Ich rozdysponowanie uzależnione jest od wysokości skosów. Wyższe partie poddasza to doskonałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Kiedy już wiemy, jaką role przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści a także najbardziej skomplikowanych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż okolica pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, więc warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez kłopotu przystosujemy do wszystkich kątów, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najprzyjemniejszych powierzchni do planowania i adaptacji, natomiast jest kilka zasad i stałych, których przestrzeganie bardzo uprości nam adaptację poddasza. Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy zrobić szczegółową ocenę poziomu technicznego domu, a następnie odpowiedzieć sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie owy remont przygotować a także czy będzie nam się to oczywiście opłacało.