O czym należy pamiętać budując oczko wodne?

Oczko wodne to nie tylko dobry element aranżacji naszej działki. Oczko może tworzyć miejsce gdzie doskonale się zrelaksujemy oraz przyjemnie spędzimy czas.
Zanim zaczniemy z budową trzeba zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne materiały: drobny kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od ustalenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym albo liną, dzięki którym swobodniej będzie można ocenić model a także wielkość zbiornika. Do przeprowadzenia wszystkich prac potrzebne są poziomica, sznurek do wyznaczania poziomu wody. Przemyśleć również trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty i taczki. Światło oczka wodnego można zrobić w formie lamp stacjonarnych stawianych na brzegu albo jako oświetlenie dna, z lampami postawionymi pod wodą. Część lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może być rozłożenie nad zbiornikiem siatki ochronnej, ewentualnie regularne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest mocno absorbującym zajęciem. Małe oczko wodne możemy też zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej efektowanie na kamiennej podporze, pośród krzaków, jakie dadzą lekkie zacienienie. Pamiętajmy, by w takich małych pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest także dobre ochronienie foli – dzięki temu zmniejszamy niebezpieczeństwo zniszczenia jej przez ostre kamienie a także mocno ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy też skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii zabezpieczających przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego może być rzeczą łatwą a także szybką pod warunkiem, iż został on odpowiednio zaaranżowany lub zaprojektowany. Zobacz ten tekst i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka winna być dopasowana do rozmiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego poruszania się po nieruchomości. Jego wymiar warto dobrać tak, aby zbiornik podkreślał jedynie stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz zagospodarować do zbudowania wzniesień, na których posadzisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje szkodliwe a także przeciwdziałają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej rozłożyste liście ograniczają dostęp słońca do dna stawu, a tym samym blokują rozwój nieplanowanej roślinności. Na dnie można dodatkowo rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one także ograniczają proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to szczególnie istotne, jeśli przygotowujemy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie starczyć. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, jakiego główną wartością będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać zarówno dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo krańce zbiornika wodnego płotkiem bądź murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę malutkie, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, zlokalizowanej płytko pod lustrem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem stosowania gotowej formy jest to, że da się w ten sposób stworzyć wyłącznie niewielkie oczko, skoro gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 160 cm w najszerszym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dopasowując ich rodzaj do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, gdyż nawilżają powietrze oraz daje orzeźwiającą świeżość w gorące słoneczne dni. Styliści ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umiejscowione w centralnym miejscu naszej posesji, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, aby staw zgrał się z roślinnością ogrodu oraz pasował do całej kompozycji otoczenia. Należy zaznaczyć, że w przydomowym ogrodzie najbardziej korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające niesymetryczne kontury krańców.