Kominek w salonie – najważniejsze zagadnienia!

Aranżacja wnętrza z kominkiem to najbogatsza odsłona tego pomieszczenia, która tworzy unikatową atmosferę w domku w chłodne, jesienne i zimne wieczory. Jest on nie jedynie efektywnym urządzeniem grzewczym, ale także świetną ozdobą w letnią porę roku.
Urządzając salon z kominkiem, należy dokładnie się zastanowić nad charakterem, w jakim ma być zaaranżowane pomieszczenie. Przeważnie decyduje o nim wygląd pokrywy kominka. Może ona być wykonana w stylu klasycznym z kamienia, kafli lub cegły lub z materiałów dedykowanych stylowi współczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o równie właściwy kolor osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie główną ozdobą wnętrza, bądź również będzie się w nie wtapiał. Warto dodatkowo pamiętać, że wbrew ogólnym opiniom kominek można zastosować zarówno we mieszkaniach tradycyjnych, jak również nowoczesnych. Wielkie znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma również wybór rodzaju kominka. Tutaj wytwórcy proponują urządzenia umocowane do ściany, kominy dwustronne czy narożne. Jeżeli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne zrealizowanie obudowy kominka, prócz zwyczajnego kamienia możemy dobrać także prostą, lecz niesamowicie efektowną cegłę bądź oryginalne kafle, które wprowadzą do naszego domku nastrój wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w wnętrzu jest podkreślona przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy albo kontrastującym również pod względem faktury, ale i również koloru wykończeniem – kamiennym czy ceramicznym. Kominek często umiejscawia się również przy ścianie zewnętrznej, np. między oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez którą zwykle ucieka najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka pozwoli ograniczyć te straty. Ponadto takie podejście umożliwia zbudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania lub wypoczynku na świeżym powietrzu.

Drewno do kominka powinno być jej jak najmniej wilgotne, gdyż gorzej się pali i zazwyczaj jest zanieczyszczona. Obowiązkowe jest doprowadzenie do kominka świeżego powietrza z, zewnątrz, co umożliwia poprawne jego funkcjonowanie.
Warto zawsze pamiętać, iż połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej zastosować jeden z jaśniejszych kolorów drzewa – lub użyć ciemne drewno, za to pomalować pokrywę kominka na biało. Należy dodatkowo pamiętać, że kominki opalane drewnem potrzebują miejsca na trzymanie opału. Dodatkowo należy troszczyć się o żar, natomiast to wiąże się z koniecznością przynoszenia drewna. Najlepiej zatem, by miejsce gromadzenia drewna nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zdecydujemy, trzeba pamiętać, że jego wykończenie winno współgrać ze stylem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy wybieramy wygląd modernistyczny bądź klasyczny, kominek może być głównym elementem naszego salonu. Kupując kominek należałoby wziąć pod uwagę wzajemne położenie wobec siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprzemyślany sposób postawimy telewizor a także kominek koło siebie, w pokoju zamiast atmosfery relaksu zapanuje estetyczny nieład. Projektanci mieszkań doradzają ulokowanie komina i telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak by projekt salonu tworzył logiczną całość. Bezpieczne oraz przyjemne w obsłudze są także kominki elektryczne Analogicznie jak kominki ekologiczne nie potrzebują podawania opału lub odprowadzania spalin, w tym przypadku jednak nie dochodzi nawet do powstawania ognia.