Kabiny natryskowe – luksus dla każdego?

Nowoczesne technologie z impetem pojawiły się na salonach łazienkowych. Warstwy ochronę, nowoczesne techniki chromowania elementów – Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!
Następnie zależnie od powierzchni toalety, jej aranżacji należy określić czy ma to być kabina uchylna bądź otwierana. Ponadto kabina prysznicowa powinna nawiązywać optycznie do całkowitej aranżacji wnętrza, jego stylizacji. Istotną cechą jest także dobre wykonanie – kabina prysznicowa to produkt kupowany na wiele lat użytkowania. Prostota czyszczenia uwzględniono już na poziomie projektowania, bądź także wykorzystanie tylko górnej bieżni. Eliminujemy w ten sposób miejsca kłopotliwe do mycia, wrażliwe na zabrudzenia lub zakamienienie. Mając na uwadze ciągłą eksploatację należałoby przemyśleć zastosowanie hydrofobowej warstwy na powierzchniach szklanych ułatwiającej mycie i ograniczającej odkładanie się wapnia. Zarówno przy kabinach jak również drzwiach prysznicowych podstawowym kryterium może być też jakość drzwi, przeważnie większe w modelach uchylnych, jakie wymagają jednak większej przestrzeni. Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje kabin, często całkowicie zabudowane kabiny z hydromasażem, prócz zwykłej słuchawki prysznicowej, posiadają kran (taki, jak w wannie), deszczownię przymocowaną do sufitu, a nawet specjalny panel do masażu nóg. Jeśli natomiast do normalnej kabiny chcemy dokupić osobno panel zarządzania z hydromasażem, dopłacimy za niego od około 500 zł do nawet 10 000 zł. W przykładzie bardziej luksusowych paneli możemy liczyć na specjalne możliwości, takie jak termostat, radio, alarm czy podłączenie do telefonu. Możemy wybrać więc tańszy bądź droższy typ, w zależności od założonych przez nas kosztów. Należy jedynie pamiętać, iż wybór tradycyjnych rozmiarów a także fasonów jest wielki, natomiast niestandardowych – mały.

Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej do urządzanej przez nas łazienki zależy nie tylko od zainteresowań, ale również od wielkości, powierzchni, jaką dysponujemy oraz przewidywanego sposobu montażu.
Niezależnie od użytego materiału, samo wykończenie może być dowolne. Można więc zdecydować się na ścianki przezroczyste jak także matowe, z nadrukiem bądź gładkie. Na rynku dostępne są brodziki akrylowe czy brodziki metalowe, a także gotowe brodziki ceramiczne pozwalające na aranżacje średnich łazienek. Kabina prysznicowa bez brodzika budowana jest na prawidłowo przygotowanej podłodze. Dzisiaj jest to niesłychanie popularne rozwiązanie, które nie psuje estetyki toalety i pozwoli optycznie ją powiększyć. Jest to także często wybierane rozwiązanie, jeżeli kabina ma mieścić się we wnęce – wówczas tak szczerze nie ma już potrzeby obudowywania ścian kabiną. Kłopotliwe może być samo przygotowanie właściwej posadzki, która musi być w pełni chroniona przed podsiąkaniem. W tym wariancie zabudowane są także syfony prysznicowe, co może sprawiać kłopoty przy konserwacji oraz sprzątaniu. Zamiast za każdym razem sprzątać skutki zabrudzeń, należałoby już na starcie zabezpieczyć się przed ich występowaniem. Pomoże w tym hydrofobowa powłoka, która sprawnie uniemożliwi przywieraniu jakichkolwiek substancji do zabezpieczonej nią warstwy. Dzięki temu natrysk będzie dłużej schludny. Naukowcy opracowali taką technikę, dzięki analizie liści lotosu. Pomimo tego, że rosną one w zamulonej wodzie, zawsze są estetyczne oraz suche. Nie przylega do nich pył, oraz powstałe zabrudzenia z wielką łatwością usuwa wiatr a także deszcz. Także w kulturze zachodu kwiat lotosu jest uznawany za wzór niewinności.