Dom energooszczędny – dlaczego warto w niego zainwestować?

Domy energooszczędne to specyficzna branża budownictwa. Dzięki promocji a także ekologii coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego domku, dbając zarazem o nasze otoczenie.
Wygląda na to, iż wciąż częstokroć dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać wyłącznie przez kilka miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy oświetlenie i wszystkie wyposażenia elektryczne pracują na znacznych obrotach przed pełen rok. Dom pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego przypływu chłodnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Pomimo, iż eksploatacja domu pasywnego jest tania, ich budowa nadal nie cieszy się dużą popularnością. Spowodowane jest to wielkimi kosztami finansowymi, jakie na samym początku musi ponieść inwestor. Zakup materiałów budowlanych oraz instalacji może stanowić w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze zaplanowanym a także stworzonym domku pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych zalicza się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, jaki wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej energii aniżeli budynek standardowy.

W dzisiejszych czasach domy energooszczędne to obecnie standard. Rachunek jest łatwy, jednorazowa inwestycja zwróci się już po nastu latach a wtedy będzie produkować znaczną oszczędność.
Analogicznie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne koszty budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie specjalne instalacje, jakie maja przydać się do znacznego ograniczenia zużycia energii. Budynki energooszczędne mają mniejsze wykorzystanie energii, ogrzewania i ciepłej wody. Efekt uzyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domku, właściwemu usytuowaniu na posesji, izolacji, bądź przemyślanemu rozkładowi pomieszczeń. Ogromne przeszklenia umożliwiają maksymalnie zagospodarować promieniowanie słoneczne a także jego ciepło. Na atencję zasługuje też zastosowanie kolektorów słonecznych (zdobywamy dodatkową energię), bądź rekuperatorów, umożliwiających na odzyskiwanie energii z powietrza wydobywającego się z lokalu. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po paru latach. W obiektach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za duże utraty energii. Trzeba też liczyć się z trudnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby zauważyć, że konstrukcja szkieletowa ścian w powiązaniu z niesamowicie solidnymi fundamentami i podłogą pozwala osiągnąć doskonałe parametry termiczne ścian. Aby zredukować wykorzystanie energii, w budynkach niskoenergetycznych, podobnie jak w domach pasywnych, często stosuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła i pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i kształt domku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich dobrze rozumiana. Odnosi się to głównie do domków drewnianych i tych z bali, które bardzo często są zwane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym mottem. Dobry budynek to taki, który jest ekonomiczny w utrzymaniu a także niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domu z firmą budowlaną zależny jest od rejonu, w którym budujemy.