Aranżacja poddasza – sprawdź wady i korzyści!

Niewątpliwie najpopularniejszym sposobem użytkowania poddasza jest urządzenie tam sypialni. Wszechobecne skosy oraz szczegóły konstrukcyjne wydają się skutecznie blokować możliwość innego wykorzystania.
Na poddaszu równie doskonale można zrobić dodatkowe sypialnie, łazienkę, bądź zwykły schowek. Do przeprowadzenia orientacyjnego kosztorysu niezbędne będzie dokładne obliczenie rozmiarów całego mieszkania. Skosy są integralnym elementem większości wnętrz urządzanych na poddaszu. Aczkolwiek ich zagospodarowanie bywa kłopotliwe. To powszechne, jednak błędne rozumowanie, zwłaszcza w przykładzie poddasza niewielkiego albo stanowiącego jedno pomieszczenie. Chcąc spożytkować ustronność oraz przytulny klimat poddasza, możemy zaaranżować w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym punkcie warto zamówić wykonanie regałów na książki dopasowanych do skosów. Dzięki temu idealnie zagospodarujemy wszystkie zakamarki, a prywatna biblioteka nabierze szczególnego charakteru. Aranżując zakątek do czytania, zdecydowanie musimy wspominać o dobrym świetle, jakie nie będzie męczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być powodem wielkich problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to wyjątkowa przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano szczelne okna, to para woda osiadać będzie na ścianach a także suficie w konsekwencji, czego w pomieszczeniu może pojawić się grzyb. Należy tez pamiętać o drewnianych elementach budowli, które wymagają odpowiedniej termoizolacji poddasza. Część poddasza może być niedostatecznie oświetlona, część natomiast wprost odwrotnie. Biurko powinno jednak stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie kłopotu ze światłem dziennym. Dodatkowo, w takim układzie, warto jeszcze pamiętać konieczności doposażenia okien w żaluzje bądź zasłony. Dzięki temu nie będzie kłopotu z ciepłym, gorącym słońcem wdzierającym się przez okna.

Pomieszczenie na poddaszu to wielkie szczęście. Należy je dobrze zaaranżować, nie marnując żadnego metra. Można to zrobić np. dzięki pomalowaniu skośnych ścian bezpośrednio ponad łóżkiem oraz sufitu, na ulubiony odcień. A dzięki temu już zawsze będziecie wstawać tylko prawą nogą.
Aby poddasze mogło zostać poddane aranżacji na poddasze funkcjonalne trzeba dokonać zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych elementów budowy dachu, jako punktu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w radiowe sterowanie oknem oraz dodatkami za pomocą pilota albo przycisku naściennego. Aranżując pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich ulokowanie uzależnione jest od wysokości skosów. Większe partie poddasza to świetne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z stropem. Gdy już wiemy, którą role przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści oraz wyjątkowo wymagających do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż powierzchnia pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dobierzemy do wszystkich zakątków, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najłatwiejszych przestrzeni do projektowania i adaptacji, natomiast jest kilka wytycznych i stałych, których przestrzeganie znacznie uprości nam aranżację poddasza. Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy wykonać gruntowną analizę poziomu technicznego budynku, a następnie zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ów remont przygotować a także czy będzie nam się to faktycznie opłacało.