Aranżacja balkonu – zobacz, co musisz wiedzieć!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne materiały, warto zakupić drewniane osłony na doniczki bądź wybrać ceramikę, która prezentuje się estetycznie, a w dodatku jest szczególnie dobrym lekarstwem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na małe balkony optymalnie jest wybierać składane krzesła, jakie po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub schowamy do skrzyni. Ciekawym wyjściem są także stoliki montowane na balustradzie albo w ścianie budynku. Takie gotowe krzesełka wyglądają efektownie i nie zajmują wiele miejsca. Mogą być rozłożone na stałe lub tymczasowo. W przypadku niewielkich tarasów warto również wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki bądź doniczki z kwiatkami. Rolę światła na niewielkim balkonie może pełnić świecący łańcuch opleciony wokół barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo mały balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, że tradycyjny balkon ma około metra szerokości. Balkon można efektownie oświetlić aranżując magiczny klimat po zmroku. Z powodzeniem małe lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na szerszym zaś można dodatkowo zagospodarować lampy zewnętrzne stojące lub na stałe umieścić kinkiety. Najbardziej powszechnym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z balkonami z okresów PRL. Dzisiaj wracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w bloku to nie lada wyzwanie – mała przestrzeń sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do prostych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o nudnym balkonie, jaki niczym się nie odznacza, sprawdź ten post i dowiedz się jak zaaranżować balkon!
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest dobry (są odpowiednio przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich atrakcyjność oraz stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo funkcjonalną i nie drogą wersję odnowienia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez trudności poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do następnej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie wymaga kapitalnej zmiany, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać naprawy tylko trefne egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wtedy za pomocą młota i dłuta finezyjnie stłuc płytkę i wyjąć złamane kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej utrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się słoneczną pogodą przez pełny rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego bardzo istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To zawęzi wybór roślin, jednak nadal będzie on spory. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów rozkwitających tylko na żółto, biało czy czerwono, bądź do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przeanalizować.