Wanny – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Wanna narożna z hydromasażem umożliwi Ci poczuć się jak w drogim ośrodku rekreacyjnym! Wanny mogą mieć antypoślizgowe dno, karbowane czy ryflowane, jakie ogranicza zagrożenie poślizgnięcia się i upadku.
Większość producentów sprzedaje wanny wraz z elementami koniecznymi do ich montażu, czyli stopami oraz stelażem. Wolno je zastąpić nośnikami styropianowymi, ale są one sprzedawane osobno do danego gatunku wanny. Niesłychanie istotne jest, by montaż wanny był precyzyjny oraz zgodny z zaleceniami producenta. Zbyt wiele tu szczegółów, które potrafią w przyszłości pogorszyć komfort użytkowania z urządzenia, aby można było sobie pozwolić na majsterkowanie. Lepiej prace przy instalacji wanny z hydromasażem pozostawić fachowcom. Gdy wanna jest już stabilnie usadowiona, czas na montaż pokrywy. Obecnie producenci wanien proponują gotowe osłony. Ich zaletą jest prosty i szybki montaż, który można zrealizować samodzielnie. Co ważne, pokrywa jest równie łatwa do zdjęcia, na wypadek gdybyśmy potrzebowali wygodnego dostępu do syfonu lub podłączeń baterii. Obudowy są sprzedawane w różnorakich kształtach oraz wymiarach, przeznaczonych do poszczególnych rodzajów wanien danego producenta. Nie musimy się więc martwić jej dopasowaniem. Analogiczne do wanien asymetrycznych będą wanny symetryczne narożne cechujące się równą długością boków. Tutaj także front wanny może być o naturalnych liniach czy w formie łuku (ćwierć koła). Wanny z hydromasażem są powszechnie używane w wielu ośrodkach leczniczych. Kiedy wanna staje się elementem wyposażenia łazienki możemy sami zadbać o zdrowie naszego kręgosłupa, dzięki czemu zapobiegniemy długich kolejek do sanatoriów. Z myślą o komforcie użytkowników producenci starają się wyciszyć pracę wanien z hydromasażem. Głośność urządzenia podawana jest w decybelach. Poziom natężenia hałasu wanien z hydromasażem wynosi przeciętnie 65 dB. By masaż był aktywny, odległość ciała od dyszy winna wynosić około 10 cm. Powierzchnia wanny ma również wpływ na to, ile osób będzie mogło z niej korzystać jednocześnie, a zgodnie z ofertą producentów, może to stanowić nawet do 5 osób.

Posiadanie dużej, obszernej wanny w łazience, czyni z niej ważne miejsce wypoczynku oraz odprężenia. Starczy zarezerwować chwilę wieczorem dla siebie, wypełnić wannę wodą oraz oddać się energetyzującej, albo odprężającej kąpieli.
Nie zawsze przecież możemy sobie pozwolić na tak wielki koszt. W takiej sytuacji należałoby zastanowić się, czy najistotniejsza jest dla nas uniwersalność, ciepło i cicha praca (najodpowiedniejszym wyborem będzie wówczas brodzik akrylowy) czy może znaczenie ma przede wszystkim trwałość a także łatwość pielęgnacyjna (brodzik stalowy). W przypadku brodzików stworzonych z akrylu wiele osób ma obawę o ich wytrzymałość. Nawet, jeżeli podczas normalnego korzystania na brodziku pojawią się rysy bądź odpryski, możemy je w stosunkowo krótkim czasie zamaskować. Wystarczy wykorzystać płynny akryl bądź dedykowane produkty do naprawy. Brodziki półokrągłe stosowane są w mniejszych łazienkach. W sporych możemy pozwolić sobie na wyższą kabinę, z brodzikiem kwadratowym bądź prostokątnym. Ostatnio popularne stały się brodziki o niewielkiej wysokości, tzw. niewysokie, wystające jedynie kilka cm nad posadzkę. Takie brodziki z pewnością łatwiej jest utrzymać w czystości, w dodatku nadają łazience nowomodnego wyglądu a także są dobre do wysokich kabin. W niskich brodzikach wykorzystywane są odpływy rozmiarze fi-90, dzięki czemu woda spływa błyskawicznie oraz nie wylewa się z brodzika na podłogę. Płytkie brodziki to świetna opcja dla osób lubiących innowacyjny design. Warto jednakże pamiętać, iż kupując brodzik prysznicowy, musimy wziąć pod uwagę minimalne wymiary montażowe rozważanego syfonu i co się z tym wiąże, potencjalną konieczność uformowania wnęki pod syfon. Jeśli nie jest to możliwe, należy wykorzystać brodzik kompaktowy, jednak, jeśli planujemy zachować dostęp do dołu brodzika, należy wybrać brodzik ze otwieraną obudową. Jeśli nie mamy w łazience wanny, warto rozważyć brodzik głęboki, zazwyczaj dostępny z siedziskiem – będzie to praktyczne rozwiązanie. Ilość miejsca w łazience przenosi się bezpośrednio na rozmiary danego brodzika, jednak układ oraz stylizacja zależy wyłącznie od twojego stylu i pozostałego wyposażenia toalety.

Parawany nawannowe – sprawdź wady i zalety!

Kryterium, jakim powinniśmy się kierować, wybierając parawan prysznicowy do wanien prostokątnych, jest wysoka jakość produktu oraz przystępna cena, co niestety nie zawsze idzie w parze.
Parawan nawannowy można instalować na wannach prostokątnych z prostą górną krawędzią albo na innych tradycyjnych wannach prostokątnych z prostą górną krawędzią dostępnych na rynku. Parawan z tworzywa sztucznego będzie najlżejszy, co idealnie sprawdzi się w wersji harmonijkowej a także uchylnej. Parawany nawannowe wykonywane są ze szkła wzmacnianego lub z szyb polistyrenowych (to bezpieczne surowce). Decydując się na parawan należy także dopasować do niego optymalną wannę – musi posiadać gładką powierzchnię górną aby można było łatwo składać parawan a także właściwe wypłaszczenie dna aby umożliwić bezpieczne wzięcie prysznica. Nie jest to teoretycznie niezbędne, ale by mieć pewność, iż gotowy parawan będzie dobrze dopracowany, warto kwestię dopasowania wymiaru powierzyć ekspertom, tym bardziej że montaż zabudowy wymaga pozostawiania konkretnej powierzchni w celu zabezpieczenia funkcjonalności. Pewnym kłopotem jest to, iż na płaszczyźnie szklanej pozostają zacieki z wody – należałoby więc zakupić parawan na wannę zabezpieczany dodatkową warstwą, jaka zapobiegnie osadom gromadzenie się a także jednocześnie ułatwi sprzątanie. Parawan nawannowy to eleganckie a także nowoczesne rozwiązanie dla osób ceniących higienę łazienki a także estetyczny design. Możemy wybrać parawan nawannowy prawy lub lewy w zależności od strony, z której będzie umieszczany. Parawan składa się z jednego stałego a także jednego ruchomego modułu, który można rozchylić do wewnątrz nad wannę albo na zewnątrz do ściany. Jeżeli już pojawi się osad – najlepiej sprzątać parawan nawannowy dobrymi środkami czystości, jakie nie uszkodzą nawierzchni. Pytajmy sprzedających o plastyczną listwę, dzięki której ramię będzie przystawało do wanny, kiedy parawan jest rozłożony. Te drugie są wygodniejsze (łatwiej wyczyścić parawan), a przy tym wyglądają znacznie ładniej a także delikatniej.

Ile razy wzięcie kąpieli w wannie kończyło się zalaniem całej łazienki? Parawan harmonijkowy można montować na każdym rodzaju wanny (montaż jest w zasadzie bezinwazyjny, nie wymaga zakładania prowadnic), po złożeniu zajmuje mało miejsca i daje możliwość zamontowania nad wanną suszarki na pranie.
Stosunkowo najmniej powszechnym rodzajem pośród tego gatunku asortymentu jest parawan nawannowy wahadłowy. Bez względu na materiał, z którego parawan jest zrobiony, wycierajmy jego powierzchnię do sucha po każdym zastosowaniu prysznica czy po kąpieli. Warto natomiast zdecydować się na parawan na wannę od znanego oraz cenionego producenta co zapewni nam, iż artykuł będzie służył przez długi czas. Na przykład do wanny narożnej parawan musimy zrobić na wymiar u producenta bądź szklarza. Dużo tańsze, jeśli chodzi parawan prysznicowy, są parawany nawannowe z tworzyw syntetycznych. Parawan nawannowy jest doskonałym sposobem na to, by łazienka zaopatrzona była zarówno w wannę, jak również prysznic. Bez względu na surowiec, bezpieczniej dla nas jest wybrać parawan półmatowy albo z nadrukiem – będzie bardziej widoczny i przez to nie będziemy w niego się uderzać. Szyny parawanów nawannowych przeważnie montuje się na wannie i ścianach, niektóre z nich są umieszczane na wannie, na suficie oraz po brzegach – dzięki temu przestrzeń kąpielowa jest w całości zamknięta. Jeżeli lubimy nowoczesność, poszukujmy ciekawych modeli parawanów bezramowych, jeżeli natomiast planujemy mieć luksusowe wnętrze łazienki, korzystne dla niego będą parawany nawannowe chromowanych elementach. Ważne jest także, czy parawan nawannowy ma warstwę zapobiegającą zanieczyszczeniom oraz zaciekom oraz czy można wypiąć drzwi do czyszczenia. Parawany nawannowe harmonijkowe także składają się z jednego bądź paru elementów i tak jak rozsuwane pasują do każdego typu wanny. W zależności od wybranego typu, rozsuwane parawany nawannowe potrafią mieć od jednego do nawet sześciu bądź siedmiu skrzydeł. Rozłożony parawan winien zostać postawiony tak, by profile dolne znajdywały się ponad rantem wanny, co umożliwi odpowiednie funkcjonowanie uszczelki. Parawan nawannowy to perfekcyjny kompromis, który uszczęśliwi wszystkich mieszkańców oraz pozwoli zaspokoić każdy łazienkowy kaprys.

Dlaczego miska WC to dobre rozwiązanie?

Dziś, gdy ktoś remontuje ubikację i chce to uczynić tanio, praktycznie zawsze wybiera kompakt WC. Jednak czy rozwiązanie tańsze jest rowiązaniem lepszym. Osobiście uważam, iż lepiej jest wydać więcej i prócz praktyczności radować się również wysoką estetyką.
Współczesne miski WC cechują się wielką stabilnością, odpornością oraz prostym montażem. Idealnie pasują do łazienek tradycyjnych, jak również tych zaaranżowanych w stylu nowoczesnym. Z racji na różnorodne kształty a także odmienny design każdy może znaleźć rozwiązanie przystosowane do jego potrzeb i preferencji. System umożliwia na oszczędność wody nawet 30% oraz proste czyszczenie bez użycia silnych preparatów chemicznych, dzięki czemu dbamy o otoczenie a także zmieniamy nasz styl życia na EKO. To nowe bezrantowe rozwiązanie spełnia kryteria konsumentów szczególnie dbających o czystość łazienki. Na rynku możemy spotkać różne kształty misek a także klawiszy spłukujących. Samą obudowę stelaża możemy dowolnie wykończyć harmonijnie z kompozycją wnętrza toalety. Wnętrze misy WC bardziej przypomina łatwą do utrzymania w higienie umywalkę lub bidet, aniżeli znane nam dotychczas misy WC. Jest to rozwiązanie szczególnie zalecane do wnętrz nowoczesnych. Sprawdzi się także w wnętrzach o średnim metrażu, bowiem optycznie zwiększa przestrzeń. Z racji na brak styczności z podłożem mycie łazienki jest dokładniejsze, przyjemniejsze oraz przebiega sprawniej. Opisując deski nie mogliśmy zapomnieć deskach samoopadających. To rozwiązanie staje się aktualnie wzorem a także wykorzystywane jest w większości przypadków. Wolnoopadająca deska sprawia, że nie należy martwić się nieprzyjemny huk powiązany z uderzeniem klapy o muszlę. Starczy lekko pchnąć, by deska zamknęła się sama, cicho a także bezpiecznie!

Poszukując najlepszego kompaktu WC dobrze zwrócić uwagę na ilość zużywanej wody. W tym przypadku wiele zależy od samej objętości zasobnika. Pamiętaj idealna łazienka to również łazienka tania, jaka wygeneruje dodatkową oszczędność dla twojego domku.
Nowoczesna misa WC wisząca stanowi wyposażenie nowoczesnej a także w pełni ergonomicznej łazienki. Jej mocna bryła ma minimalistyczną linię, odpowiadającą aranżacji zgodnej ze współczesnymi trendami. Miska WC przeznaczona jest do zamocowania na ścianie, przez co masz swobodny dostęp do podłogi – to ułatwia zachowanie jej w higienicznej czystości. Brak otworów montażowych, a co za tym idzie zakamarków sprawia, iż utrzymanie czystości jest jeszcze prostsze. Doskonały design w zestawieniu z najwyższym poziomem higieny to tylko niektóre zalety płynące z bezrantowej misy wc. Miski WC są montowane na ścianie. Spłuczka jest schowana w instalacji podtynkowej, a widoczny jest jedynie przycisk spłukujący. Dużą korzyścią podwieszanych misek WC jest to, iż niezwykle łatwo jest umyć ziemię pod toaletą. Ponadto można ją postawić na większej wysokości, dzięki czemu są wygodnym rozwiązaniem dla osób wysokich Miska wc bez kołnierza to przede wszystkim duży krok w stronę dbałości o czystość. Wszyscy wiemy, iż łazienka, a szczególnie klozet to zgromadzenie bakterii. Kołnierz w wc utrudnia gruntowne mycie oraz oczyszczenie tej części miski, jaka jest niezauważalna dla oka, a w jakiej zbiera się wiele zanieczyszczeń. Odpowiedni płyn czyszczący a także szczotka niewątpliwie ułatwią wyczyszczenie powierzchni, do których można łatwo dotrzeć. Niestety pod kołnierzem znajdują się takie miejsca, których nie wyczyści nawet szczotka – ze względu na trudny dostęp. Kołnierz w misce wc ma za zadanie zapobiegać wylewaniu się wody podczas spłukiwania, a także umożliwiać jej rozprowadzanie. Woda wpływa pod kołnierz i w zależności od ilości jej zużycia, spłukuje tylko część miski. Ten nierównomierny przepływ powoduje, iż brud zebrany pod kołnierzem jest trudny do usunięcia. Natomiast miska bezkołnierzowa, nazywana również bezrantową ma profesjonalne, wyprofilowane kanały (wcięcia), które gwarantują łatwy przepływ wody po całkowitym obwodzie wc. Woda przepływa przez kanał i równomiernie spłukuje wc nie pozostawiając w nim żadnych bakterii.

Deszczownice – innowacje roku 2018!

Deszczownica gwarantuje delikatną, rozkoszną kąpiel, dzięki rozproszonemu strumieniowi wody. Dodatkowo deszczownie można poklasyfikować również pod względem walorów estetycznych.
W supermarketach z wyposażeniem łazienkowym są deszczownice kwadratowe, prostokątne lub okrągłe (tzw. Ile deszczownia idealnie sprawdzi się w przypadku osób dojrzalszych, jakim łatwiej będzie podtrzymać stabilność, mając wolne obie ręce, tyle nie jest to korzystne rozwiązanie dla dzieci. Przy naprawdę mocnym strumieniu wody (deszczownica może wyrzucić z siebie nawet do 40 litrów wody na minutę) może okazać się, iż ciepłego strumienia starczy na jedynie kilka minut kąpieli, a kończyć się ją trzeba będzie, niestety, w chłodnej wodzie. W tych najtańszych zestawach mamy tylko kluczowe elementy zewnętrzne, czyli słuchawkę, prostą deszczownicę a także drążek – czasem jakąś wersję baterii. Możemy wówczas liczyć na słuchawki oraz deszczownie z funkcją hydromasażu, a także baterie termostatyczne, chroniące przed kapryśnym ciśnieniem wody a przypadkowym poparzeniem. Deszczownie mogą mieć regulację strumienia płynącej wody (w najprostszych modelach do wyboru są dwa rodzaje strumienia, w szczególnie rozwiniętych technologicznie, będących elementem rozbudowanego zestawu podtynkowego – nawet 100). Producenci oferują również systemy natryskowe, jakimi możemy zarządzać smartfonem – właściwa aplikacja umożliwia ustawienie oświetlenia, dźwięku i strumienia wody zanim wejdziemy pod natrysk. Rozmaitość stylistyczna oraz duże formaty głowicy deszczowni powodują, że prysznic nabiera całkiem nowego wymiaru. Przykładowo, deszczownice Hansgrohe odznaczają się cudownym, nowoczesnym designem, który z łatwością dopasujemy do minimalistycznych pomieszczeń, w jakich znacząca jest prostota i subtelne piękno. Deszczownice a także słuchawki prysznicowe z trybami EKO pomogą przyoszczędzić wodę. Wszystkie deszczownie zostały zbudowane z materiałów estetycznych i odpornych na działanie czasu. Szczególnie na uwagę zasługują deszczownice kaskadowe, gdzie woda spływa szerokim torem, tworząc nieomal wodospad.

Dzisiaj, w współczesnej łazience znajdziemy stylowe kabiny prysznicowe, wygodne wejścia walk-in, panele prysznicowe wzbogacone w liczne funkcje uprzyjemniające każdą sekundę a także znakomitej jakości deszczownie, jakie są gwarantem nie wyłącznie estetycznej, ale również praktycznej łazienki.
Panele prysznicowe to dobry pomysł na zintegrowanie kilku elementów wyposażenia prysznica, w tym deszczownicy, w jednej instalacji Deszczownia pozwala, bowiem oszczędzać użycie wody – wykorzystuje perlator, jaki natlenia strumień wody. Decydując się na deszczownicę pamiętajmy także, aby wybrać model wyposażony w perlator – w innym razie może się okazać, że deszczownica jest mało ekonomiczna. Na odpowiednio zaaranżowanej powierzchni mocuje się elementy natynkowe i deszczownię. Najprostsze są wersje natynkowe – pakiet prysznicowy z deszczownią (nazywany również kolumną natryskową), gdzie deszczownica ulokowana jest na jednym drążku wraz ze słuchawką i kranem lub specjalny panel prysznicowy, gdzie prócz wypunktowanych elementów znajdziemy również dyszę do hydromasażu. Te szczególnie są podkreślane przez panie, przede wszystkim w sytuacji, gdy deszczownia jest jedynym wyposażeniem kabiny prysznicowej. Deszczownia przedstawia się niezwykle dobrze, dostarczając nowoczesny wygląd łazience (choć na rynku osiągalne są też deszczownie w stylu vintage – możesz wybrać taki trend, który najlepiej odpowiada wystrojowi łazienki). Warto użyć deszczownice nie wyłącznie dlatego, że ułatwiają i uprzyjemniają wzięcie szybkiego prysznica. Deszczownica wygląda przy ładnie – nawet, jeżeli nie wybierzesz modelu z dodatkowymi funkcjami, szeroki „talerz” z otworkami wygląda efektownie i nowocześniej aniżeli klasyczna słuchawka powieszona na prowadnicy. Osobom spragnionym dodatkowych wrażeń estetycznych należałoby polecić deszczownie podświetlane diodami.

Brodziki prysznicowe – najważniejsze zagadnienia!

Osoby posiadające małą łazienkę w większości są skazane na brodzik z kabiną prysznicową. Nie mniej jednak wysokiej jakości brodzik z kabina nie odbiega funkcjonalnością klasycznej wannie!
Ważne jest też, aby brodzik służył nam przez dłuższy czas. Należałoby wówczas zastanowić się nad materiałem, z którego jest zrobiony. Najmodniejsze i często wybierane są brodziki akrylowe. Są lekkie, a w przypadku podłoża styropianowego również wyciszone, ich utrzymanie w czystości nie stwarza problemów. Własności akrylu umożliwiają też na zachowanie blasku oraz trwałego koloru. Akryl ma niezwykle gładką warstwę z małym poślizgiem, niezwykle dobrze tłumi hałas spływającej wody i posiada stabilny kolor. Kolejnym oryginalnym surowcem, z którego tworzy się brodziki, jest lany marmur. Brodziki zrobione z lanego marmuru są niezwykle solidne i odporne na uszkodzenia. Stanowi to materiał powstający z mieszaniny sproszkowanych minerałów i żywic polimerowych. Lany marmur jest niezwykle gładki w dotyku, nie ma mikroskopijnych porów, nie pochłania zatem wody, a co za tym idzie nie rozkładają się na nim bakterie ani grzyby. Dodatkowo jest przyjemny w dotyku, bowiem utrzymuje temperaturę otoczenia. Brodziki głębokie natomiast posiadają tę właściwość, że mogą posłużyć także do wielu innych celów. Wybierane są z reguły przez rodziny z dziećmi, ponieważ ich poboczne zastosowanie to wanna dla malców. Można w nich też wykonać małe pranie ręczne. Kolejnym plusem głębokiego brodzika może być narożne siedzisko. To ułatwia kąpiel nie jedynie dzieciom, ale i osobom starszym. Należałoby zastanowić się jednak nad barwą brodzika, gdyż odcień biały nie jest jedyną możliwą opcją. Niezwykle popularne są brodziki konglomeratowe kolorowe – czarne, zielone bądź brązowe. Idealnie dobrany brodzik prysznicowy harmonijnie dopełnia wnętrze łazienki, a jednocześnie gwarantuje najwyższy komfort podczas kąpieli. Jeżeli chodzi kształty, nasz wybór jest duży. Kupimy bowiem również brodziki prostokątne oraz kwadratowe, jak i półokrągłe, okrągłe a także narożne.

Prysznic w łazience zazwyczaj kojarzy się z potrzebą zastosowania brodzika. Wybieramy go, kierując się potrzebami, gustem i możliwościami jego instalacji. Sprawdź ten wpis i dowiedz się więcej o potencjalnych rozwiązaniach.
Nie zawsze przecież możemy sobie pozwolić na tak duży koszt. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy najważniejsza jest dla nas wszechstronność, ciepło a także cicha praca (najodpowiedniejszym wyborem będzie wtedy brodzik akrylowy) czy może znaczenie ma przede wszystkim trwałość a także swoboda pielęgnacyjna (brodzik stalowy). W wypadku brodzików zrobionych z akrylu wiele osób ma obawę o ich odporność. Nawet, jeżeli podczas powszechnego użytkowania na brodziku pojawią się rysy lub odpryski, możemy je w stosunkowo krótkim czasie zamaskować. Wystarczy wykorzystać płynny akryl albo specjalne produkty do pielęgnacji. Brodziki półokrągłe wykorzystywane są w mniejszych łazienkach. W dużych możemy pozwolić sobie na wyższą kabinę, z brodzikiem kwadratowym lub prostokątnym. Ostatnio powszechne stały się brodziki o niewielkiej wysokości, tzw. małe, wystające jedynie kilka cm nad posadzkę. Takie modele z pewnością łatwiej jest utrzymać w czystości, w dodatku nadają toalecie innowacyjnego wyglądu a także są dobre do wysokich kabin. W niskich brodzikach wykorzystywane są odpływy rozmiarze fi-90, dzięki czemu woda spływa błyskawicznie oraz nie wylewa się z brodzika na posadzkę. Płytkie brodziki to wyjątkowa propozycja dla osób lubiących innowacyjny wygląd. Warto jednak pamiętać, iż kupując brodzik prysznicowy, musimy wziąć pod uwagę minimalne rozmiary montażowe rozważanego syfonu oraz co się z tym wiąże, ewentualną konieczność stworzenia wnęki pod syfon. Jeśli nie jest to realne, należy wykorzystać brodzik kompaktowy, jednak, gdy planujemy zachować dostęp do spodu brodzika, należy wybrać brodzik ze zdejmowaną obudową. Jeśli nie mamy w łazience wanny, warto przeanalizować brodzik głęboki, zwykle dostępny z siedziskiem – będzie to praktyczne rozwiązanie. Ilość miejsca w łazience przenosi się bezpośrednio na rozmiary danego brodzika, natomiast wzór a także stylizacja zależy jedynie od twojego gustu oraz dodatkowego urządzenia toalety.

Co musisz wiedzieć przed przystąpieniem do budowy ogrodu zimowego?

Ogrody zimowe w ostatnim czasie zyskują na pozycji! Ludzie przekonują się do takie rozwiązania a także z powodzeniem wykonują oryginalne kompozycje, które można znaleźć w Internecie.
W ogrodach zimowych często stosuje się szkło mineralne. Powinno być trwałe na uderzenia – dotyczy to przede wszystkim przeszklenia dachu, jaki jest narażone na grad czy upadnięcie gałęzi drzewa. Skuteczne jest pod tym względem szkło wzmacniane i tzw. bezpieczne, jakie dzięki powłoce folii po stłuczeniu nie rozprasza się na ostre, kaleczące kawałki. Jeśli ogród zimowy jest bezpośrednio powiązany z budynkiem, można użyć szkło antywłamaniowe. Ogrodu nie powinniśmy robić w pobliżu wysokich drzew, bo grozi to zniszczeniem konstrukcji w przypadku zerwania się konaru, a opadające liście będą pokrywać dach. Te same konstrukcje wykorzystywane są do zabudowy balkonów. Stworzona w ten sposób loggia pozwoli nam spędzać więcej czasu bliżej natury – w szczególności, gdy nie dysponujemy własnym ogrodem. Sporządzona w jej wnętrzu oranżeria spowoduje, iż będziemy mogli cieszyć się bujną roślinnością niezależnie od pory roku. Planując konstrukcję oranżerii musimy uwzględnić układ lokalu a także wielkość nieruchomości, a także zastanowić się nad światłem. W ten sposób zapobiegniemy zbytniego przegrzewania się kwiatów latem i uzyskamy odpowiedni klimat dla rozwoju roślinności.

Ogrody zimowe mają mnóstwo korzyści. Mogą w oryginalny sposób zmienić architekturę budynku, poprawiają natlenienie domu, równoważą wilgotność pomieszczeń.
Kiedy zechcemy mieć blat z kamienia jego waga będzie niekorzystna dla konstrukcji mebli. Rozważnie jest wybrać wariant z klejonym obrzeżem. Kamienny blat cechują się często prostą, minimalistyczną oraz estetyczną formą, innowacyjnym wzornictwem akcentów. Meble nowoczesne mogą zawierać zdecydowane, intensywne, jaskrawe kolory, fronty z połyskiem, gładkie powierzchnie, mogą być połączone z dodatkowymi elementami takimi jak metal bądź aluminium. Warto postawić na aranżacje kuchni, w jakich biały połysk gra pierwsze skrzypce aranżacyjne. Zaprojektowane przez polskich architektów a także stylistów prezentują się niesłychanie efektownie. Gdy meble i blat kuchenny zostaną już wybrane, nadszedła godzina na zagospodarowanie ścian pomiędzy dolnymi, a górnymi witrynami kuchennymi. Na początku warto zaznaczyć, iż ta powierzchnia winna wynosić ok. 60 cm wysokości. W przypadku, gdy mieszkańcy są niskiego wzrostu, warto tę odległość zmniejszyć, żeby nie komplikować korzystania z górnych półek. Dzięki temu uzyskujemy więcej miejsca na szafki kuchenne, które mogą posiadać również większą głębię. Biel jest zmienna – białą kuchnie możemy dostosowywać do pory roku, naszego humoru czy po prostu do zmieniającej się mody. Wystarczy kila dodatków w postaci: ściereczek kuchennych, puszek na przyprawy i suche produkty, doniczek na kuchennych oknie, taka niewielka zmiana wystarczy, aby styl kuchni był całkowicie inny. W sieciówkach znajdziesz także rzetelnie wykonane meble znakomitej jakości, jak również te zrobione z najtańszych tworzyw. Plusem tego rozwiązania jest wygoda – nabywasz zestaw, który wpadł Ci w oko i znasz finalny rezultat. W katalogach sklepów znajdziesz wielki wybór eleganckich kuchni. Jeżeli natomiast Twoja kuchnia posiada trudny, nieustawny układ albo po prostu masz własną, jasną koncepcję tego, jak winna wyglądać postaw na kuchnie na wymiar – to jedno z najnowszych rozwiązań. Współczesna biała kuchnia w stylu skandynawskim to zestawienie minimalizmu i oryginalnych surowców. Dobrze prezentują się w niej meble z bielonego drewna. Dekoracje powinny być ograniczone do minimum, żeby móc w pełni cieszyć się skandynawską prostotą. Żeby nie zepsuć tej konwencji, należy wprowadzić do aranżacji biały sprzęt AGD, ponieważ prezentuje się on lżej niż jego stalowe lub kolorowe zamienniki. Należałoby zdecydować się również na swobodne linie szafek kuchennych, proste blaty oraz równe płaszczyzny frontów.

O czym należy pamiętać budując oczko wodne?

Oczko wodne to nie tylko dobry element aranżacji naszej działki. Oczko może tworzyć miejsce gdzie doskonale się zrelaksujemy oraz przyjemnie spędzimy czas.
Zanim zaczniemy z budową trzeba zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne materiały: drobny kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od ustalenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym albo liną, dzięki którym swobodniej będzie można ocenić model a także wielkość zbiornika. Do przeprowadzenia wszystkich prac potrzebne są poziomica, sznurek do wyznaczania poziomu wody. Przemyśleć również trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty i taczki. Światło oczka wodnego można zrobić w formie lamp stacjonarnych stawianych na brzegu albo jako oświetlenie dna, z lampami postawionymi pod wodą. Część lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może być rozłożenie nad zbiornikiem siatki ochronnej, ewentualnie regularne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest mocno absorbującym zajęciem. Małe oczko wodne możemy też zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej efektowanie na kamiennej podporze, pośród krzaków, jakie dadzą lekkie zacienienie. Pamiętajmy, by w takich małych pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest także dobre ochronienie foli – dzięki temu zmniejszamy niebezpieczeństwo zniszczenia jej przez ostre kamienie a także mocno ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy też skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii zabezpieczających przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego może być rzeczą łatwą a także szybką pod warunkiem, iż został on odpowiednio zaaranżowany lub zaprojektowany. Zobacz ten tekst i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka winna być dopasowana do rozmiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego poruszania się po nieruchomości. Jego wymiar warto dobrać tak, aby zbiornik podkreślał jedynie stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz zagospodarować do zbudowania wzniesień, na których posadzisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje szkodliwe a także przeciwdziałają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej rozłożyste liście ograniczają dostęp słońca do dna stawu, a tym samym blokują rozwój nieplanowanej roślinności. Na dnie można dodatkowo rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one także ograniczają proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to szczególnie istotne, jeśli przygotowujemy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie starczyć. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, jakiego główną wartością będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać zarówno dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo krańce zbiornika wodnego płotkiem bądź murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę malutkie, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, zlokalizowanej płytko pod lustrem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem stosowania gotowej formy jest to, że da się w ten sposób stworzyć wyłącznie niewielkie oczko, skoro gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 160 cm w najszerszym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dopasowując ich rodzaj do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, gdyż nawilżają powietrze oraz daje orzeźwiającą świeżość w gorące słoneczne dni. Styliści ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umiejscowione w centralnym miejscu naszej posesji, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, aby staw zgrał się z roślinnością ogrodu oraz pasował do całej kompozycji otoczenia. Należy zaznaczyć, że w przydomowym ogrodzie najbardziej korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające niesymetryczne kontury krańców.

Dom energooszczędny – dlaczego warto w niego zainwestować?

Domy energooszczędne to specyficzna branża budownictwa. Dzięki promocji a także ekologii coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego domku, dbając zarazem o nasze otoczenie.
Wygląda na to, iż wciąż częstokroć dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać wyłącznie przez kilka miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy oświetlenie i wszystkie wyposażenia elektryczne pracują na znacznych obrotach przed pełen rok. Dom pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego przypływu chłodnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Pomimo, iż eksploatacja domu pasywnego jest tania, ich budowa nadal nie cieszy się dużą popularnością. Spowodowane jest to wielkimi kosztami finansowymi, jakie na samym początku musi ponieść inwestor. Zakup materiałów budowlanych oraz instalacji może stanowić w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze zaplanowanym a także stworzonym domku pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych zalicza się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, jaki wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej energii aniżeli budynek standardowy.

W dzisiejszych czasach domy energooszczędne to obecnie standard. Rachunek jest łatwy, jednorazowa inwestycja zwróci się już po nastu latach a wtedy będzie produkować znaczną oszczędność.
Analogicznie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne koszty budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie specjalne instalacje, jakie maja przydać się do znacznego ograniczenia zużycia energii. Budynki energooszczędne mają mniejsze wykorzystanie energii, ogrzewania i ciepłej wody. Efekt uzyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domku, właściwemu usytuowaniu na posesji, izolacji, bądź przemyślanemu rozkładowi pomieszczeń. Ogromne przeszklenia umożliwiają maksymalnie zagospodarować promieniowanie słoneczne a także jego ciepło. Na atencję zasługuje też zastosowanie kolektorów słonecznych (zdobywamy dodatkową energię), bądź rekuperatorów, umożliwiających na odzyskiwanie energii z powietrza wydobywającego się z lokalu. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po paru latach. W obiektach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za duże utraty energii. Trzeba też liczyć się z trudnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby zauważyć, że konstrukcja szkieletowa ścian w powiązaniu z niesamowicie solidnymi fundamentami i podłogą pozwala osiągnąć doskonałe parametry termiczne ścian. Aby zredukować wykorzystanie energii, w budynkach niskoenergetycznych, podobnie jak w domach pasywnych, często stosuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła i pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i kształt domku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich dobrze rozumiana. Odnosi się to głównie do domków drewnianych i tych z bali, które bardzo często są zwane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym mottem. Dobry budynek to taki, który jest ekonomiczny w utrzymaniu a także niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domu z firmą budowlaną zależny jest od rejonu, w którym budujemy.

Dlaczego warto postawić na łazienkę w czerni?

Nie taki diabeł straszny. Powyższe stwierdzenie możemy znakomicie nawiązać do łazienki w czarnym klimacie. Aranżacja w czarnych kolorach to niewątpliwie pomysł dla odważnych!
Powiązanie bieli i czerni jest bardzo modne nie jedynie w aranżacji pokoju czy kuchni. Coraz powszechniej i zdecydowanie wkracza również do naszych toalet. Ponieważ czarny kolor optycznie zmniejsza pomieszczenia, a biały je uwydatnia to połączenie kolorów sprawdzi się zarówno w średnich jak również dużych łazienkach. Wszystko zależy tak naprawdę od powierzchni wnętrza oraz jego kształtu. Do średnich toalet oraz WC starczą umywalki szerokości 40 cm, podwieszane do ściany, oraz nieraz nawet kątowe, jakie zajmują trudne do wykorzystania miejsce. Coraz powszechniej odchodzi się od typowej kabiny prysznicowej na myśl kabin typu walk-in, jakie zrobione są z przeszklonych ścian, instalowanych bezpośrednio w posadzce z odpływem liniowym, co w efekcie nie wymaga montażu klasycznego brodzika. Przy takim rozwiązaniu łazienka od razu zyskuje na nowoczesności. Oszklony prysznic z zastosowanym odwodnieniem liniowym ewidentnie oddziela w toalecie przestrzeń mokrą od suchej, oraz tym samym nie ogranicza niezbędnej przestrzeni.

Czerń imponuje, niezależnie od tego, jakie z pomieszczeń wybierzemy na jej rzady. W przypadku czarnej łazienki intensywny odcień jednocześnie intryguje oraz imponuje.
Biel i czerń to odcienie kontrastowe. W zależności od preferencji można wyszukać zestawienie z przewagą bieli (wówczas toaleta będzie jaśniejsza) bądź z przewagą czerni (taka łazienka będzie wysoce tajemnicza, w klimacie artystycznym). W dowolnej wersji to zestawienia bardzo eleganckie i ponad czasowe. W sporych salonach kąpielowych można zdecydowanie zamontować szerszą umywalkę podwójną bądź dwie mniejsze – najlepiej jedną koło drugiej. Czerń jedynie w postaci blatu, uchwytów, ramy oraz akcentów na ziemi. Czerń umożliwi nam się wyciszyć, da nam poczucie relaksu, spokoju oraz bezpieczeństwa. Przy tym złamanie czerni bielą sprawi, że powierzchnię nie będzie monotonna. To od naszego humoru będzie zależało, czy skupimy się w danym momencie na intymnej czerni, lub orzeźwiającej bieli. Dzięki temu prosta toaleta dynamicznie odpowiada na nasze potrzeby. Czarna łazienka to nie jest rozwiązanie łatwe, kompletne i atrakcyjne dla każdego. Na taką aranżację potrzeba amatora Nawet doskonale zorganizowana toaleta w takiej tonacji znajdzie swoich zagorzałych przeciwników. Wynika to z indywidualnej percepcji odcieni a także upodobań. Wrażliwe osoby mogą czuć się nieszczęśliwe a także osaczone w takim mieszkaniu, podczas gdy inni w takiej scenerii odprężą się i zrelaksują. Obojętnie od kolorystyki czarnej, białej bądź kolorowej, niewielkie mieszkanie można zaaranżować tak, żeby wizualnie wydawało się większe. Niestety musisz więc rezygnować z ciemnych odcieni aranżując małą ubikację. Wszystkie chwyty dozwolone. Zwłaszcza trudne do czyszczenia w łazience są zakątki pod nigdy (lub prawie nigdy) nieodsuwanymi sprzętami: pod szafką pod umywalką, za pralką, pod wanną. Więc na etapie planu należałoby zastanowić się nad zakupem podwieszanych mebli, pod jakie zawsze z łatwością dojedziemy mopem. Pralkę o ile powierzchnia na to pozwoli, warto ustawić w takim miejscu, aby z obu stron mieć do niej łatwy dostęp. Wanna winna mieć zabudowę pełną, żeby nie mógł się pod nią zbierać kurz albo być jej zupełnie pozbawiona, co pomoże czyszczenie podłogi. Decydując się na czarno-białą łazienkę, by nie była zbyt banalna, warto postawić na różnorodność wzorów. Kafelki podłogowe w stylu hiszpańskim, sprawią, że mimo braku jasnych kolorów, Wasze wnętrze będzie posiadało niesamowity klimat.

Biała kuchnia – sprawdź porady fachowców!

Powodów, dla których warto wybrać biel, jako odcień przeważający jest mnóstwo. Istotne jest, by dobierając kolor dla swojej kuchni być tego świadomym a także posiadać strategie na całość aranżacji.
Świetnym pomysłem na aranżację jasnej kuchni to zastosowanie fototapety z kolorowym motywem. Dzięki niej przełamiemy sterylność bieli, a równocześnie dodamy uroku całemu wnętrzu. Do tego wystarczy dopasować wyłącznie delikatne dodatki, również dobrane pod kolor dobranej tapety. Biała kuchnia, zwłaszcza, jak fronty mebli kuchennych są na wysoki połysk, wydawać może się pomieszczeniem nieco zimnym a także sterylnym. Dlatego warto przełamać ową regularność, ożywiając kuchnię różnymi kolorami. Niezwykle powszechne jest wykańczanie białej kuchni elementami drewnianymi – biel i drzewo to doskonała para, która zawsze skutkuje doskonałym efektem wizualnym. Powszechne są także szarości, czy to na ścianie bądź też w postaci blatu. Dla efektu kuchni jeszcze bardziej modnej oraz stylowej warto wprowadzić odrobinę czerni. Ciemny gruby blat pokryty twardym laminatem z małą ilością złotych kropek zapewni dobry akcent zwieńczający strefy robocze. Złoty wzór spowoduje, iż wszelkie okruszki na powierzchni staną się niedostrzegalne.

Niezwykle często ludzie poszukujący projektu na aranżacje decydują się na jasną kuchnie. Nic w tym niezwykłego jasne kolory są dużo łatwiejsze w aranżacji oraz idealnie łączą się z innymi elementami aranżacji kuchni.
Kiedy zapragniemy mieć blat z kamienia jego waga będzie szkodliwa dla konstrukcji mebli. Lepiej wybrać wersję z klejonym obrzeżem. Kamienny blat charakteryzują się częstokroć prostą, minimalistyczną oraz niezwykłą formą, nowoczesnym wzornictwem akcentów. Meble innowacyjne mogą mieć zdecydowane, intensywne, żywe kolory, przody z połyskiem, jednolite powierzchnie, mogą być połączone z dodatkowymi elementami takimi jak metal bądź aluminium. Warto postawić na aranżacje kuchni, w których biały połysk gra pierwsze skrzypce aranżacyjne. Opracowane przez naszych architektów oraz projektantów prezentują się niesłychanie efektownie. Gdy meble oraz blat kuchenny zostaną już wybrane, nadszedła czas na wykorzystanie ścian między dolnymi, a górnymi witrynami kuchennymi. Na początku warto zaakcentować, iż ta powierzchnia powinna wynosić ok. 60 cm wysokości. W przypadku, gdy mieszkańcy są niewielkiego wzrostu, należałoby tę przestrzeń skrócić, żeby nie komplikować użytkowania z górnych półek. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca na szafki kuchenne, jakie mogą posiadać dodatkowo większą głębię. Biel jest zmienna – białą kuchnie możemy dostosowywać do pory roku, naszego charakteru bądź po prostu do zmieniającej się mody. Wystarczy kila akcesoriów w postaci: ściereczek kuchennych, puszek na przyprawy oraz suche produkty, doniczek na kuchennych oknie, taka mała przemiana starczy, aby styl kuchni był całkiem inny. W sieciówkach znajdziesz zarówno rzetelnie wykonane meble znakomitej jakości, jak i te stworzone z najtańszych tworzyw. Atutem tego rozwiązania jest wygoda – kupujesz komplet, jaki wpadł Ci w oko i znasz końcowy efekt. W folderach sklepów znajdziesz bogaty wybór modnych kuchni. Jeśli jednak Twoja kuchnia ma skomplikowany, nieustawny układ albo po prostu posiadasz własną, jasną koncepcję tego, jak powinna wyglądać postaw na kuchnie na wymiar – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Nowoczesna biała kuchnia w stylu skandynawskim to powiązanie minimalizmu oraz ekologicznych surowców. Świetnie prezentują się w niej meble z bielonego drzewa. Dekoracje winnym być okrojone do minimum, aby móc w pełni cieszyć się skandynawską prostotą. Żeby nie zepsuć tej konwencji, należy wprowadzić do kompozycji biały sprzęt AGD, bo prezentuje się on lżej niż jego stalowe bądź kolorowe odpowiedniki. Warto zdecydować się też na swobodne formy szafek kuchennych, surowe blaty oraz równe płaszczyzny frontów.